Pierwszy kontakt z etykietami niemieckich win może być nieco niepokojący, ponieważ w oczy rzuca się cała masa trudnych do wymówienia słów, które trzeba znać, aby wiedzieć co jest w butelce.
Podejdźmy jednak do tematu z drugiej strony – rzadko zdarza się, żeby na etykiecie była umieszczona tak duża ilość szczegółowych informacji, dzięki którym możemy znaleźć idealne wino. Pokonujemy zatem pozorne trudności i zabieramy się do czytania kolejnej etykiety.
RIESLING
Riesling to najważniejsza, biała odmiana winorośli w Niemczech. Riesling daje wina o dobrej strukturze, żywej kwasowości i apetycznie złożonym bukiecie. Jakie aromaty możemy poczuć w kieliszku rieslinga? Cytrusy, brzoskwinie, jabłka, gruszki, ananasy, mango, miód, kandyzowane owoce, nuty dymne, naftowe czy mineralne.. to tylko niektóre z nich. Do tego mamy do wyboru niesamowicie wiele poziomów słodyczy. Od świeżych, mocno wytrawnych win do niesamowicie skoncentrowanych, słodkich esencji.
MOSEL
Mozela to jeden z trzynastu winiarskich regionów Niemiec.
PRÄDIKATSWEIN
Wyróżniamy cztery oficjalne klasy win niemieckich:
• Deutscher wein – wina stołowe produkowane głównie na lokalny rynek.
• Deutscher landwein – wina regionalne (odpowiednik francuskiego vin de pays).
• Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete (QbA) – wina jakościowe, które zostały wyprodukowane z winogron uprawianych w jednym z trzynastu oficjalnie uznanych niemieckich regionów winiarskich.
• Prädikatswein – wina jakościowe, które zostały wyprodukowane z winogron uprawianych w jednym z trzynastu oficjalnie uznanych niemieckich regionów winiarskich i które posiadają tzw. wyróżnik (Prädikat). Informuje on o stopniu dojrzałości gron, których użyto do produkcji wina. Na etykiecie możemy znaleźć jeden z sześciu następujących wyróżników:
1. kabinett – zwyczajnie dojrzałe grona, z których powstają lekkie i niesamowicie świeże wina, często z delikatną nutą słodyczy.
2. Spätlese (późny zbiór) – grona z późnego zbioru, z których powstają bardziej bogate i złożone wina zarówno wytrawne, jak i słodkie.
3. auslese (selektywny zbiór) – super dojrzałe, ręcznie selekcjonowane grona, z których powstają niezwykle intensywne i kompleksowe wina zarówno wytrawne, jak i słodkie.
4. beerenauslese (BA) – ręcznie selekcjonowane grona dotknięte szlachetną pleśnią, z których powstają słodkie, esencjonalne wina.
5. trockenbeerenauslese (TBA) – wysuszone, wyglądające jak rodzynki, ręcznie selekcjonowane grona dotknięte szlachetną pleśnią, z których powstają w niewielkich ilościach i wyłącznie w najlepszych latach wspaniałe słodkie wina.
6. eiswein (wino lodowe) – szlachetne słodkie wina, które powstają z ręcznie zbieranych, zmrożonych gron.
AUSLESE
Wyjaśnienie terminu znajdziemy powyżej.
JOH. JOS. PRÜM
Nazwa producenta.
BERNKASTELER BADSTUBE
winnica, z której pochodzi wino, opisana nazwą miejscowości zakończoną literami -er oraz nazwą winnicy. Na przykładzie naszej etykiety – winnica Badstube w miejscowości Bernkastel. Trzeba zaznaczyć, że jedna winnica może być własnością kilku producentów, którzy posiadają poszczególne jej części.
2014
rocznik wina.
VDP – VERBAND DEUTSCHER PRÄDIKATS- UND QUALITÄTSWEINGÜTER
Elitarne stowarzyszenie zrzeszające około 200 producentów, którzy tworzą wina najwyższej jakości z najlepszych winnic w Niemczech. Członkostwo jest dobrowolne, ale wymaga przestrzegania surowych norm. Warto dodać, że związek stworzył własną, wewnętrzną klasyfikację win opartą o ściśle określone miejsca uprawy winorośli (pojedyncze winnice lub niewielkie obszary uprawy). Symbolem jest charakterystyczny orzeł z kiścią winogron.
ERZEUGERABFÜLLUNG
Wino, które zostało zabutelkowane u producenta.
Na etykiecie możemy znaleźć także 2 oficjalne kategorie słodyczy wina:
• trocken – wytrawne,
• halbtrocken – półwytrawne,
oraz jedną nieoficjalną:
• feinherb – podobnie jak halbtrocken lub nieco słodsze.
Trzecia oficjalna kategoria – Süss (wino słodkie) zazwyczaj nie jest umieszczana na etykiecie.
Jeżeli na etykiecie brak jest określeń trocken lub halbtrocken, można założyć, że mamy w ręku wino słodkie.