szukaj
przewodnik
 


polecamy
 
 
Festus: Przewodnik > Europa > Włochy > Lacjum

Lacjum

DOC Colli Albani Lago Albano i CastelgandolfoRegion winiarski we Włoszech położony na zachodnim wybrzeżu środkowych Włoch. Centrum tego regionu jest Rzym, a winnice rozprzestrzeniaja się wokół, we wszystkich kierunkach. W Lacjum dominują wina białe, stanowią one około 90% produkcji. Głównie uprawia się tu odmiany Trebbiano i Malvasia, ale takze Greco i Bombino bianco. Z czerwonych spotkać mozna Cesanese, Sangiovese, Merlot, Montepulciano. Cokolwiek by to nie znaczyło, Lazio bywa określane Australią Włoch.

DOC Colli Albani, położone w regionie Lacjum, na południowy-wschód od Rzymu, wokół jeziora Albano i Castel Gandolfo. Produkuje sie tu niedrogie, białe wina od wytrawnych po słodkie, także spumante.

DOC Est! Est!! Est!!! di Montefiascone. Est! Est! Est! di Montefiascone jest może nie najlepszym, ale jednym z najbardziej znanych, szczególnie turystom, win z Lacjum. Wina te bywają abbocato i amabile. Obszar ten leży na północny zachód od Rzymu, wokół jeziora Bolsena. Zgodnie z legendą, w 1111 roku, niemiecki biskup Fugger (albo Defuk), udający sie do Rzymu wysyłał przed sobą służącego, który miał za zadanie wyszukiwać dobrą gospodę, gdzie podawano także dobre wina. W Montefiascone, na drzwiach gospody miał napisać Est! Est!! Est!!!. Dla spragnionego trudami podróży biskupa był to znak, że należy zatrzymać się na spoczynek. Inni twierdzą, że był to rycerz cesarza Henryka V, który opuścił cesarską armię, osiedlił się tutaj i zmarł dwa lata póżniej. Prawdopodobnie było to inne wino niż produkuje się dzisiaj. Mogło to być raczej złote, słodkie Moscato niż obecna mieszanina Trebbiano-Malvasia. Do najlepszych winnic z Montefiascone należy Falesco i Mazziotti.

DOC Frascati, obszar winiarski położony w Castelli Romani, grupie wzgórz na południowy-wschód od Rzymu. We włoskim Lacjum, na północ od DOC Colli Albani. Na tych samych wzgórzach jest jeszcze kilka innych DOC, w tym Marino, Montecompatri-Colonna i Zagarolo. Obejmuje obszar wokół miasta Frascati i sąsiednich okolic. Produkuje się tu więcej wina niż inne DOC w Lacjum, głównie białe, półwytrawne z odmian Malvasia, Trebbiano i Greco. Jest to ulubione, domowe, białe wino rzymskich restauracji. Frascati mogą być amabile, dolce albo cannelino (specjalna wersja Frascati z gron porażonych szlachetną pleśnią - botrytis cinerea). Produkuje się też miejscowe spumante. Frascati jest niewątpliwe najsławniejszym winem regionu i jednym z najbardziej znanych włoskich win na świecie. Winu temu, niestety, często brakuje głębi i charakteru. Najlepsze są lekkie, wytrawne, dosyć kwaskowe, pięknie pije się je póżnym popołudniem w rzymskich kafejkach.

DOC Orvieto, produkowane jest w strefie graniczącej z Umbrią. Podobnie jak Frascati bazuje na Trbbiano toscano i Malvasia toscana.

Apelacje regionalne::

     DOC
     Aleatico di Gradoli
     Aprilia
     Atina
     Bianco Capena
     Castelli Romani
     Cerveteri
     Cesanese del Piglio
     Cesanese di Affile
     Cesanese di Olevano Romano
     Circeo
     Colli Albani
     Colli della Sabina
     Colli Etruschi Viterbesi
     Colli Lanuvini
     Cori
     Est! Est!! Est!!! di Montefiascone
     Frascati
     Genazzano
     Marino
     Montecompatri Colonna
     Nettuno
     Orvieto
     Tarquinia
     Velletri
     Vignanello
     Zagarolo

     IGT
     Civitella d'Agliano
     Colli Cimini
     Frusinate or del Frusinate
     Lazio
     Nettuno

 


wino